Перш ніж займатися профілактикою карієсу зубів, необхідно чітко розуміти, що собою являє дане захворювання, які фактори впливають на його виникнення та прогресування, а також до чого можуть призвести запущені форми патології. Карієс – це складний патологічний процес, що супроводжується руйнуванням твердих тканин зуба. Він є найпоширенішим в світі стоматологічним захворюванням, спостерігається у людей різних вікових груп. Сьогодні існує безліч методів лікування карієсу і подальшого відновлена анатомічних / естетичних якостей причинних зубів, але найефективнішим способом збереження красивої посмішки є грамотна профілактика захворювання. Вона повинна бути спрямована на купірування патологічних факторів, що викликають розвиток карієсу.
Існує цілий комплекс причин, здатних спровокувати каріозні поразки зубних тканин. Але найбільший внесок у його розвиток роблять патогенні мікроорганізми, які знаходяться в ротовій порожнині. Їх число може досягати декількох мільйонів вже через 2-3 години після гігієнічної чистки. Перебуваючи на поверхні зубів, бактерії негативно впливають на тверді тканини зуба, формують білуваті відкладення, які поступово перетворюються в зубні камені і сприяють розм’якшенню захисної емалі. Відсутність правильної профілактики карієсу викликає стрімке розмноження патогенної мікрофлори в ротовій порожнині – це призводить до активного виділення бактеріями органічних кислот, деструктивно впливають на поверхню емалі, аж до її часткового руйнування і появи прогресуючих каріозних поразок твердих тканин зубів.
Зазначені вище фактори, є основними причинами розвитку карієсу, при цьому визначити точну причину проблеми може тільки лікуючий лікар-стоматолог на основі даних анамнезу, первинного огляду ротової порожнини і додаткових діагностичних обстежень.
Виконуючи правильну гігієну ротової порожнини, ви позбудетеся від найпоширенішої причини появи карієсу. Професійні стоматологи завжди говорять, що профілактика від карієсу починається з правильного догляду за порожниною рота. Дотримуючись простих і зрозумілих правил, а також дотримуючись систематичності гігієнічних процедур, ви зможете істотно знизити ризик руйнування емалі / твердих тканин зубів. 5 простих правил гігієни:
Підбираючи оптимальну зубну пасту, враховуйте розмір абразивних компонентів. Пасти з агресивним абразивним складом протипоказані людям з тонкою емаллю. Пасти з фтором в складі, повинні використовуватися тільки дорослими людьми.
Більшість класичних засобів профілактики карієсу використовуються без обмежень: зубні нитки з фторидами, зубні пасти з кальцієм і фтором, ополіскувачі нема на спиртовій основі. Люди, що мають стоматологічні або хронічні захворювання, повинні вибирати засоби профілактики карієсу тільки з урахуванням рекомендацій лікаря. Якщо у вас є хронічні запалення слизових оболонок ротової порожнини або кровоточивість ясен, лікар призначить спеціальний ополіскувач на антибактеріальної основі і спеціальну пасту для кровоточивих ясен, на основі заспокійливих компонентів.
У такого захворювання як карієс профілактика не завжди повинна виконуватися в домашніх умовах. Сьогодні існує безліч профілактичних процедур, що виконуються в умовах стоматологічного кабінету. Ці процедури мають максимальну ефективність, вони здатні запобігти проблемі навіть в критичний період її формування. Головною профілактичною процедурою проти карієсу вважається професійна чистка зубів – вона забезпечує повне очищення емалі від твердого та м’якого нальоту (може проводитися до 3-х 4-х разів на рік). Технологія професійного чищення зубів завжди визначається індивідуально з урахуванням особливостей пацієнта і його переваг. Сьогодні найбільшою популярністю користується чистка Air Flow – це недорога і дуже ефективна процедура, що дозволяє видалити наліт і пігментацію з мінімальним збитком для природного емалі. Технологія Air Flow – це класична і дуже ефективна стоматологічна профілактика карієсу. Вона полягає у впливі струминної суміші повітря і абразиву на відкладення. Якщо у пацієнта є складні тверді відкладення, лікарем може застосовуватися ультразвукова чистка зубів. Актуальні заходи профілактики каріозних уражень, передбачають комплексний підхід, спрямований на усунення згубного нальоту і нормалізацію мінерального обміну в організмі – останній відповідає за міцність зубів. Основним методом насичення зубів необхідними мінералами є ремінералізуюча терапія – це самостійний метод профілактики карієсу, який призначається лікарем тільки за показаннями. Ще одним ефективним методом профілактики карієсу є герметизація фісур. Вона полягає в механічному запечатуванні клиновидних заглиблень на жувальній поверхні зуба. Проводиться тільки за показаннями.
Правильне харчування є основою профілактики більшості стоматологічних захворювань, в тому числі карієсу. Професійні стоматологи виділяють наступні правила харчування:
Щоб дізнатися оптимальний раціон харчування – проконсультуйтеся зі своїм стоматологом. Він врахує особливості здоров’я ваших зубів, ясен і слизових оболонок ротової порожнини.
Щоб не займатися профілактикою ускладнень карієсу, варто проходити регулярні профілактичні огляди у вашого лікуючого стоматолога. Регулярні візити до стоматолога, дозволяють виявити проблему на ранніх етапах її формування, а також усунути її з мінімальними наслідками для функції і естетики зубного ряду. На жаль, помітити карієс на початкових стадіях його розвитку неозброєним оком практично неможливо, тому більшість людей його виявляє тільки за фактом руйнування емалі з усіма витікаючими наслідками. На початкових стадіях карієсу, він може бути вилікуваний без використання бормашини і пломбувальних матеріалів. Як правило, з проблемою дозволяє впоратися ремінералізуюча терапія або метод Icon. Негайно звертатися до лікаря необхідно при появі таких симптомів карієсу:
При відсутності вищевказаних симптомів, проходити профілактичний огляд у стоматолога рекомендується не рідше 1 разу на 6 місяців. Дітям необхідно проходити профілактичні огляди частіше – 1 раз в квартал (це пов’язано з особливостями стрімкого розвитку карієсу в дитячому віці). Залишилися питання? Зверніться до менеджерів стоматологічної клініки «Династія» прямо зараз.
Cвяжитесь с нами для получения дополнительной информации
Зв'язатися