Питання необхідності лікування дитячих молочних зубів викликає чимало суперечок. Деякі батьки вважають, що проблемні молочні зуби все одно є тимчасовими і після їх випадання/видалення дитина знайде нові постійні зуби, яким вже буде необхідний стоматологічний догляд.
Професійні стоматологи категорично не поділяють думку про те, що хворі молочні зуби необхідно запускати або видаляти без лікування. Вони пояснюють свою позицію тим, що видалення уражених пульпітом, карієсом або іншими патологіями зубів потрібно проводити тільки в критичних випадках, коли терапевтичне лікування не дає необхідного ефекту.
Чому потрібно лікувати молочні зуби, а не видаляти
Уражені карієсом молочні зуби завдають дитині гострий дискомфорт і погіршують загальну естетику посмішки. Але головною причиною, по якій лікарі наполягають на лікуванні молочних зубів у дітей є не естетика, а анатомічні зміни, здатні привести до серйозних наслідків для функціональності і естетики зубного ряду в дорослому віці.
Передчасне видалення або каріозне руйнування твердих тканин зуба, приводить до істотної деформації верхньої і нижньої щелепи в період її зростання – це провокує розвиток неправильного прикусу. В результаті погіршується загальна естетика обличчя, порушується лінія росту зубів, дитина втрачає повноцінну жувальну функцію. Це може викликати порушення процесу подрібнення їжі, що здатне спровокувати розвиток ряду захворювань травної системи.
Суттєвою особливістю молочних зубів є їх низька чутливість в порівнянні з постійними корінними зубами. Навіть при розвитку глибокого карієсу молочних зубів, дитина може не відчувати гострого болю. Значна частина батьків помічає проблему тільки після того, як дитина починає скаржитися на зубний біль (у слідстві реакції зубів на солодощі). Найчастіше в цей момент зуб вже схильний до серйозних руйнувань і потребує негайної стоматологічної допомоги.
Іншою причиною, по якій необхідно лікувати молочні зуби дитині є можливість раннього виявлення генетичної схильності до тієї чи іншої стоматологічної патології. Своєчасне лікування, дозволяє запобігти її розвиток надалі або мінімізувати її наслідки для здоров’я зубощелепної системи і всього організму людини.
Якщо ви ще думаєте, чи потрібно лікувати молочні зуби – не сумнівайтеся! Своєчасна допомога дитині допоможе зберегти його здоров’я на все життя.
Чому не випадають молочні зуби?
Існують спеціальні таблиці / графіки випадання молочних зубів у дітей. При цьому, варто знати, що терміни їх зміни на постійні завжди індивідуальні і залежать від широкого спектра факторів. Відхилення від графіку в одну або іншу сторону на кілька місяців зустрічаються дуже часто і не говорять про наявність будь-яких стоматологічних або генетичних захворювань.
Основним фактором, що впливає на термін зміни зубів у дитини, є спадковість, яка передається від батьків, дідусів і бабусь. Якщо зміна зубів у дитини не відбувається занадто довго – зверніться до стоматолога, він проведе первинний огляд ротової порожнини, при необхідності – виконає додаткове обстеження і дасть розгорнуту консультацію.
Лікування молочних зубів в Києві
У дитячій стоматології частіше за інших зустрічаються три захворювання: карієс, пляшковий карієс і пульпіт. Як правило, лікарі намагаються усунути незначні патології без анестезії – це мінімізує ризики виникнення алергічних реакцій з боку дитячого організму на препарати. Лікування під наркозом проводиться тільки в екстрених випадках, коли необхідно повноцінне хірургічне втручання.
Карієс молочних зубів
Має бактеріальну етіологію, характеризується швидким руйнуванням твердих тканин зуба. Розвивається через відсутність або недостатню гігієни ротової порожнини дитини, неправильне харчування, спадкових факторів і ряду інших причин. Характеризується стрімким руйнуванням твердих тканин зуба – це відбувається через наявність м’якого бактеріального нальоту, який продукує слабокислотну середу в ротовій порожнині. Чутлива до кислоти емаль поступово руйнується, в слабких місцях з’являються каріозні порожнини з усіма витікаючими наслідками.
Лікування карієсу молочних зубів передбачає:
- Знеболювання зуба – виконується в два етапи, лікар наносить знеболювальну речовину на слизову і тільки потім робить укол. Це необхідно для того, щоб дитина не злякався і не відчував болю від уколу;
- Видалення уражених тканин – виконується ручним стоматологічним інструментом, без шуму бура;
- Використовуються пломбувальні матеріали швидкого затвердіння – вони дозволяють провести лікування за один сеанс.
Якщо ви виявили у дитини карієс – негайно зверніться до стоматолога за допомогою. Навіть кілька тижнів зволікання може призвести до повного руйнування молочного зуба.
Пляшковий карієс
Різновид каріозного ураження твердих зубних тканин. Виявляється на передніх молочних зубах, супроводжується їх швидким потемнінням і руйнуванням. Характерний для малюків у віці від 1 до 4-х років. Як правило, є наслідком незнання або недбалості батьків, які годують дитину перед сном з пляшечки, харчуванням багатим на лактозу: молочні суміші, каші, сиропи. Частина, що залишилася в ротовій порожнині мікрофлора (після вечірнього годування), активно розвивається, руйнуючи захисну емаль і викликаючи каріозна поразка твердих тканин зубів.
Особливості лікування пляшкового карієсу:
- У віці 10-20 місяців – застосовується ремінералізуюча терапія, на ранніх стадіях розвитку карієсу (коли захворювання проявляється невеликими білими плямами на зубній емалі);
- У віці 16-24 місяці – при істотному руйнуванні твердих тканин зуба, в комплексі з ремінералізуючою терапією, може застосовуватися сріблення;
- У віці 24 і більше місяців – при сильному руйнуванні твердих тканин, встановлюються цирконієві коронки або виконується заміщення зруйнованих зубів знімними протезами.
Запобігти розвитку пляшкового карієсу можна простою щоденної гігієною ротової порожнини дитини (після вечірнього годування).
Пульпіт молочних зубів
Є глибоким бактеріальним ураженням твердих зубних тканин, супроводжується больовими відчуттями, але не настільки інтенсивними як при пульпіті корінних зубів.
Головною особливістю пульпіту молочних зубів є його стрімкий розвиток. На відміну від корінних зубів, тонкий шар емалі та дентину у дітей не може довго справлятися з зовнішніми негативними факторами, що призводить до запалення м’яких тканин.
Для батьків дуже важливо не пропустити розвиток карієсу у дитини, який часто протікає безсимптомно. Своєчасне звернення до лікарів дозволить зберегти здоров’я зубів дитини без істотних наслідків.
Всі вище представлені стоматологічні проблеми піддаються ефективному лікуванню на різних стадіях їх розвитку. Однак приймати рішення про те, чи потрібно пломбувати молочні зуби повинен тільки дитячий стоматолог, на підставі даних первинного огляду і результатів діагностичного обстеження.
Етапи лікування пульпіту молочних зубів:
- Знеболювання і обробка каріозної порожнини (знеболення виконується в 2 етапи, по аналогії з лікуванням карієсу);
- Видалення коронкової пульпи і обробка кореневих каналів;
- Укладання спеціальних медикаментів і відновлення коронки зуба.
Лікування пульпіту може проводитися лікарем за одне або 3 відвідування. Кількість відвідувань визначає лікар, з урахуванням поведінкових особливостей дитини.
Зверніть увагу! Схему лікування вибирає тільки лікуючий лікар, після комплексного обстеження ротової порожнини дитини і причинних зубів! Видалення ураженого зуба виконується тільки в критичних випадках, при відсутності ефекту від терапевтичного лікування.
Ціни на лікування молочних зубів
Київська стоматологічна клініка «Династія» пропонує послугу з лікування молочних зубів у дітей на вигідних для пацієнта умовах! Вартість процедури прямо залежить від типу патології, її складності, а також застосовуваних пломбувальних матеріалів.
Запишіться на прийом в клініку «Династія», і збережете здоров’я своєї дитини на довгі роки!